Programació d’actes Festa de la Mercè 2016.

lamerce2016logo

Un any més del 22 al 25 de setembre la ciutat de Barcelona celebra la seva festa major, amb un munt d’activitats i propostes culturals, des de la cultura tradicional popular, passant per la música, dansa i activitats per a tota la família. Des del TOT us deixem la programació dels actes més interessants, i si en voleu més, també podeu consultar els enllaços amb la programació de tots els actes.

FESTES DE LA MERCÈ 2016 |

Dijous 22 de setembre |

Popular >>

Dijous 22
19 h Ajuntament de Barcelona (pl. Sant Jaume) Pregó de la Mercè
19 h Av. Catedral / Pl. Nova Sardanes inaugurals
19 h Carrers i places del barri Gòtic  Repic de campanes de Festa Major
19 h Palau de la Virreina Recorregut: la Rambla, Ferran i pl. Sant Miquel Seguici inaugural
19.50 h Pl. Sant Jaume Toc d’inici
21.15, 21.45, 22.15, 22.45, 23.15 i 23.45 h Pl. Sant Jaume Projeccions a la façana de l’Ajuntament: Colorama.

Música >>

Dijous 22
19 h Av. Maria Cristina Sintonitza la Mercè: Concert organitzat per La SER – 40 Principales
Amb DJ Adrià Ortega, Masterclass Plàstic, Jordi Ninus, Álvaro Soler, Morat, David Otero i Juan Magan
21.15 h Pl. dels Àngels BAM: Isaac Ulam (Catalunya, folk-rock)
22.30 h Av. Catedral Alfonso de Vilallonga: Alphosphore Variations (Catalunya, cançó)
22.45 h Pl. dels Àngels BAM: Niño de Elche (Andalusia, flamenc-rock).

Divendres 23 de setembre |

Divendres 23

Popular >>

Divendres 23 De 18 a 21 h Pl. Sant Jaume Jornades Internacionals Folklòriques
21 h Museu Marítim de Barcelona – Drassanes Reials Recorregut: la Rambla, Ferran i pl. Sant Jaume Xambanga de gegants
21.15, 21.45, 22.45, 23.15 i 23.45 h Pl. Sant Jaume Projeccions a la façana de l’Ajuntament: Colorama.

Música >> 

18 h Pl. Joan Coromines Sona 9: Retirada!
18.45 h Pl. Joan Coromines Sona 9: Chet
19 h Fabra i Coats Taller de Músics: Antonio Navarro, Joan Palà & 9Son (Catalunya)
19.15 h Pl. Joan Coromines Sona 9: Paper de plàstic
21 h Pl. Joan Coromines BAM: Acid Mess (Astúries, rock progressiu)
21 h Moll de la Fusta – Escenari petit BAM: Bad Gyal (Catalunya, trap)
21 h Pl. Mercè Inxa Impro Quartet (Catalunya, folk)
21.30 h Platja del Bogatell – Escenari Mediterràniament Ramon Mirabet (Catalunya, folk)
21.30 h Av. Maria Cristina Sintonitza la Mercè: Concert organitzat per Cadena 100 Amb «Tornem a Sau» amb Pep Sala, Bebe i Blaumut.

Dissabte 24 de setembre |

Dissabte 24 

Popular >>

8 h Pl. de la Mercè Recorregut: pl. de la Mercè, Ample, Regomir, Ciutat, pl. Sant Jaume, Bisbe, baixada de Santa Eulàlia, Banys Nous, Ave Maria, pl. Sant Josep Oriol, pl. del Pi, Cecs de la Boqueria, Boqueria, Banys Nous, Ferran i pl. Sant Jaume Matinades de grallers
8.15 h Pl. de la Mercè Ofrena floral dels trabucaires
9.30 h La Rambla (Canaletes) Recorregut: la Rambla (Canaletes), Ferran i pl. Sant Jaume
Galejada trabucaire 10 h Pl. de la Mercè Moixiganga de Barcelona 11 h Pl. Sant Jaume Mostra de Balls de gegants.

17 h Portal de l’Àngel Recorregut: Cucurulla, Pi, Palla, Banys Nous, baixada de Santa Eulàlia, Sant Sever, Bisbe, Pietat, baixada de Santa Clara i pl. del Rei La Tabalada
18 h Pl. Sant Jaume Ballada de sardanes
18 h Av. Catedral Concert de Cors de Clavé
18.30 h Via Laietana, pl. Antonio López Recorregut: Via Laietana, pl. Antonio Maura
Cercavila de foc dels diables petits
19 h Pl. del Rei Concert de la Tabalada
20 h Via Laietana, pl. Antonio Maura Tabalada infernal i Porta de l’Infern
20.30 h Via Laietana, pl. Antonio Maura Recorregut: Via Laietana, pl. Antonio López Correfoc de la Mercè En acabar el Correfoc Pl. Antonio López Recorregut: Via Laietana, pl. de l’Àngel, Jaume I,
pl. Sant Jaume, Ferran, la Rambla i palau de la Virreina Toc a plegar.

Música >>

21 h Av. Maria Cristina Sintonitza la Mercè: Concert organitzat per Europa FM Amb Teràpia de Shock, Brian Cross, Fangoria, Buhos i Doctor Prats
21.30 h Parc del Fòrum La Sra. Tomasa (Barcelona, world music)
21.45 h Pl. dels Àngels  BAM: Chris Cohen (EUA, pop psicodèlic).

23.45 h Parc del Fòrum Manu Chao (França/Catalunya, world music)
24 h Moll de la Fusta – Escenari gran BAM: Baloji & l’Orchestre de la Katuba (Bèlgica/Congo, hip-hop congolès)
24 h Pl. Joan Coromines BAM: Nothing Places (Madrid/Barcelona, pop)
00.15 h Av. Catedral Kiko Veneno con La Banda de Retumbe y El Cuarteto Bético de Cuerdas (Andalusia, fusió flamenca)
00.30 h Fabra i Coats Dani Nel·lo: Sax-O-Rama (Catalunya, jazz)
00.45 h Pl. dels Àngels BAM: Zombie Zombie (París, electrònica)
1 h Moll de la Fusta – Escenari petit BAM: Flamingods (Bahrain/Regne Unit, psicodèlia)
2 h Moll de la Fusta – Escenari gran BAM: Imarhan (Algèria, blues del desert).

Diumenge 25 de setembre |

Diumenge 25

Popular >>

11 h Av. Catedral 66è Concurs de Colles Sardanistes
11.30 h Palau de la Virreina Recorregut de la cercavila: la Rambla, Boqueria, Avinyó, Ferran i pl. Sant Jaume Cercavila de castellers
12 h Pl. Sant Jaume Diada castellera de colles convidades
13 h Av. Catedral Ballada de sardanes
17 h Portal de l’Àngel Recorregut: Cucurulla, Pi, Palla, Banys Nous, baixada de Santa Eulàlia, Sant Sever, Bisbe, Pietat, baixada de Santa Clara i pl. del Rei
La Tabalada 18 h Pl. Sant Jaume
Ballada de sardanes

18 h Av. Catedral Concert de Cors de Clavé
18.30 h Via Laietana, pl. Antonio López Recorregut: Via Laietana, pl. Antonio Maura Cercavila de foc dels diables petits
19 h Pl. del Rei Concert de la Tabalada.

12.30 h Antiga Fàbrica Estrella Damm BAM: El Petit de Cal Eril (Catalunya, folk-rock)
13 h Fabra i Coats Escola Superior de Música Jam Session (Catalunya, big band-rock)
13.30 h Antiga Fàbrica Estrella Damm BAM: B-Fachada (Portugal, pop-rock)
17.15 h Antiga Fàbrica Estrella Damm BAM: ÌFÉ (Puerto Rico, electrònica afrocaribenya)
18 h Pl. de la Mercè Peix Fregit (Catalunya, havaneres)
18.45 h Antiga Fàbrica Estrella Damm BAM: Saul Williams (EUA, hip-hop)
19 h Fabra i Coats, Festa llatina (Diversos, ritmes llatins)
20 h Pl. de la Mercè Port Bo (Catalunya, havaneres)
20 h Moll de la Fusta Orquestra i cor del Gran Teatre
del Liceu (Barcelona)
20.15 h Antiga Fàbrica Estrella Damm BAM: Konono nº1 meets Batida (Congo/Portugal, afrotrònica).

Progarma d’actes complet Graella d’actes  – Programa Resum.